Pielgrzymka do Lichenia
W ramach Duszpasterstwa Prawników Archidiecezji Przemyskiej, 27 osobowa grupa prawników różnych profesji pochodzących m.in. z Sanoka, Przemyśla, Jarosławia czy Gniewczyny Łańcuckiej, w dniach 30 kwietnia – 2 maja 2016 r., uczestniczyła w pielgrzymce zorganizowanej z okazji obchodów 1050-lecia Chrztu Polski.
W pierwszy dzień pielgrzymi udali się do Sanktuarium NMP w Licheniu, gdzie wspólnie z miejscowym przewodnikiem mogli podziwiać największą świątynię zbudowaną w Polsce. Tutaj przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej prawnicy uczestniczyli we Mszy świętej i uroczystym Apelu Maryjnym.
Następnego dnia pielgrzymi wyruszyli na tzw. Szlak Piastowski: Ostrów Lednicki-Pola Lednickie-Gniezno. Te miejsca związane są bezpośrednio z powstawaniem państwowości naszej Ojczyzny, a także z początkiem jej chrystianizacji. To w Ostrowie Lednickim w roku 966 najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest. Po zwiedzeniu tego z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej, pielgrzymi udali się na Pola Lednickich – miejsce corocznych spotkań młodzieży Lednica 2000. W tym miejscu związanym z działalnością dominikanina śp. o. Jana Góry, znajduje się m.in. Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia oraz Dom Jana Pawła II. Przy wodach tutejszego jeziora odnowiono przyrzeczenia chrzcielne.
Kolejnym punktem programu była Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP – najważniejszy zabytek Gniezna. W jej wnętrzach zobaczyć można słynne romański Drzwi Gnieźnieńskie powstałe w XII w. opowiadające historię życia Św. Wojciecha.
W godzinach wieczornych nastąpił przejazd do Torunia, gdzie kolejnego dnia przewodnik odsłonił przed pielgrzymami historię najważniejszych i najciekawszych zabytków miasta. Esencja Torunia to: gotyk, pierniki toruńskie i Mikołaj Kopernik. Nie zabrakło także możliwości zobaczenia w Toruniu świątyni NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz innych miejsc związanych z działalnością Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści), jak np. media katolickie.